روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت فاش ساخت که نیروهای تل آویو اقدام به آموزش کردهای شمال عراق می‏کنند.

  روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت فاش ساخت که نیروهای تل آویو اقدام به آموزش کردهای شمال عراق می‏کنند.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه یدیعوت آحارونوت، تعدادی از شرکت‌های ‌اسرائیلی با دولت کرد در شمال عراق توافق کردند تا نیروهای امنیتی آنها را در این منطقه آموزش داده و تجهیز نمایند و اقدام به ساخت فرودگاهی بین المللی برای آنها نمایند.

این افشاگری پس از آن صورت می‏گیرد که اخیراً نشریه المنار چاپ بیت المقدس از برگزاری نشست‌های ‌سری در اربیل در شمال عراق خبر داد که افسران عالی رتبه اسرائیلی، آمریکایی و ترکی و فرمانده نیروهای پیشمرگ کرد در آن شرکت کردند که یکی از محورهای مورد بحث در آن مسئله تشکیل دولت کردستان اعلام شده است.

المنار همچنین به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: برگزاری نشست مذکور در دفتر دستگاه امنیتی اسرائیل که چند سال پیش در اطراف اربیل تاسیس شد و در ادامه با توسعه، تبدیل به پایگاه امنیتی بزرگ اسرائیل شد، صورت گرفت و این نشست به مدت سه روز در قالب چند جلسه و کاملا سری برگزار شد.

در همین رابطه، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت فاش ساخت که تعدادی از نخبه‌های ‌نظامی با سابقه اسرائیلی در زمینه آموزش پیکار نظامی در شمال عراق، برای شرکت‌های ‌خصوصی کار می‏کنند و امیدوارند تا به تاسیس و تشکیل واحد ضد ترور کردها کمک کنند.

بر اساس این گزارش، دولت کرد با شرکت‌های ‌امنیتی و مخابراتی اسرائیل قرارداد بسته تا نیروهای امنیتی کردها را آموزش دهند و برای آنها تجهیزاتی پیشرفته تهیه نمایند.

شرکت مخابراتی و کامپیوتری موتوررولا اسرائیل و ماگالکام در مناقصه‌های ‌دولت کرد به مبلغ صدها میلیون دلار برنده شدند و یکی از مهمترین این قراردادها، ساخت یک فرودگاه بین المللی در شمال شهر اربیل است.

یدیعوت آحارونوت همچنین یکی دیگر از شرکت‌های ‌کارآفرین اسرائیلی تحت عنوان شلومی میشلز را - که از سوی دانی یاتوم رئیس سابق موساد و میشلز تاسیس شده است- از شرکای کامل تجاری کردهای شمال اعلام کرده است که به کردها در زمینه اقتصادی و امنیتی مشاوره‌های ‌استراتژیک ارائه می‏دهند.

منبع:موعود