یکی برای همه همه برای یکی

تا به حال حتما این جمله رو شنیدید "یکی برای همه، همه برای یکی". این جمله بیشتر حالت آرمانی داره و در گروه هایی استفاده می شه که همه اعضای گروه یک هدف دارن. اینطور می خوان نشون بدن که حاضر هستن برای هدفشون همه کار بکنن!

 

همه برای یکی، یکی برای همه

دیزرائلی

بنیامین دیزرائیلی (1804 تا 1881) سیاستمدار محافظه کار و نویسنده انگلیسی و یهودی الاصل، در 1846 طی یک سلسله نطقهای لطیفه آمیز به عنوان رهبر حزب محافظه کار در پارلمان شناخته شد. در طی 20 سال بعد محافظه کاران سه دولت با عمر کوتاه و فاقد اکثریت تشکیل دادند که در آنها دیزرائیلی وزیر دارائی و رهبر مجلس عوام بود.

در دولت دوم عضویت یهودیان در پارلمان قانونی شناخته شد و هندوستان از شرکت هند شرقی بریتانیا به شاه انگلستان منتقل گردید. در 1874 برای بار دوم به نخست وزیری انتخاب شد و این دولت دیزرائیلی از 1874 تا 1880 با جنبه امپریالیستی و سیاست خارجی تجاوزکارانه اش مشخص است. از ابتکارات شخصی وی یکی خرید سهام کانال سوئز از خدیو مصر بود به اندازه ای که اختیار امور کانال را به دست انگلستان داد و بدین وسیله موقعیت بریتانیا را در مدیترانه تقویت کرد و دیگر، ملکه ویکتوریا را به عنوان امپراطور هند تاجگذاری کرد. همچنین دیزرائیلی موسس و الهام بخش حزب محافظه کار جدید بود.

دیزرائیلی کیست؟

... در روز عید توسن (عید مقدس اول نوامبر) سال 1290 میلادی، ادوارد اول پادشاه انگلستان دستور تبعید یهودیان مقیم جزیره بریتانیا را که تا آن موقع تحمل کرده بود صادر کرد آن زمان هنگام جنگهای صلیبی بود... در حدود 16000 تن از یهودیان تبعید شدند. پادشاه با آنهایی که حاضر به ترک انگلستان بودند با مسالمت رفتار می کرد... تبعید شدگان که بدین نحو در دریا پراکنده شدند سرانجام در فرانسه پناهگاهی برای خود بدست آوردند... در سال 1306 میلادی چون فلیپ لوبل پادشاه فرانسه احتیاج فراوانی به پول داشت لذا کلیه اموال یهودیان را مصادره کرد و آنها را به طرف اسپانیا راند. مدت دو قرن گذشت و در این مدت یهودیان در اسپانیا در صلح و آرامش بسر می بردند اما مجددا آتش به چوب سرایت کرد. هنگامی که اسپانیا یهودیان را از خود راند، جمهوری ونیز، دولت آمستردام و مجددا فرانسه درهای کشور خود را به روی آنها گشودند... در سال 1649 لرد فرفاکس برای بازگرداندن قوم یهود به انگلستان پیشنهادی به دولت داد که کرامول (که در سال 1645 طی مبارزات خونینی شارل اول پادشاه انگلستان را به محاکمه کشید و او را محکوم به مرگ کرد) با این درخواست مخالفتی نکرد و شارل دوم نیز با این تصمیم موافقت نمود. بدین ترتیب در اواخر قرن هفدهم وسائل مهاجرت یهودیان به انگلستان فراهم شد.

در سال 1748 در اتحادیه مذهب یهود جوان تازه واردی پیدا شد که نام او "بنیامین دیزرائیلی" یا دیسرائیلی (پدربزرگ دیزرائیلی مورد بحث ما) بود. این شخص ایتالیایی و اصلیتش از "سنتو" در "فرار" بود. او ابتدا در ونیز اموالی به هم زد و سپس برای ازدیاد سرمایه خود تصمیم گرفت به کشور جدیدتر و پول سازتری قدم گذارد. شروع کار چندان آسان نبود. برای ازدیاد سرمایه ابتدا به کارهای تجاری مشغول شد ولی در تمام کارها با زیان مواجه شد و سرمایه خود را به کلی از دست داد. آنگاه در انگلستان برای بار دوم با زنی از خانواده "ویلارئل" (از یهودیان پرتغال، اسپانیا و ساکن انگلستان) ازدواج کرد که با استفاده از جهیزیه فوق العاده وی مجددا داخل در معاملات ارزی شد و از این راه سرمایه قابل ملاحضه ای بدست آورد. بنیامین و سارا پسری داشتند به نام آیزاک (همان اسحق-پدر دیزرائیلی) که کودکی باهوش بود. این پسر رنگ پریده و محجوب همواره کتابی در دست داشت. پدرش، او را نزد یکی از دوستان خود خارج از انگلستان فرستاد و مدت چهار سال تحت سرپرستی یک مربی به تحصیل علوم آزاد و فلسفه پرداخت. در 18 سالگی نزد والدین خود مراجعت نمود و در 35 سالگی با زنی از یهودیان ایتالیا ازدواج کرد.

پسر آیزاک دیزرائیلی به نام پدربزرگش بنجامین (بنیامین) نامیده شد. از اینجا به بعد بود که زندگی بنیامین وارد مرحله جدیدی می شود.

بنیامین در سن 13 سالگی غسل تعمید داده می شود تا مسیحی گردد. پدرش او را به این کار هدایت کرده است تا با مخفی کردن یهودی بودن خود، به عنوان یک رجال سیاسی قدرتمند در انگلستان عرض اندام کند و بتواند به این طریق وارد پارلمان گردد (چون تا آن زمان یهودی ها حق ورود به پارلمان را نداشتند).برای اینکه مطلب طولانی نشود خدمات دیزرائیلی به جامعه یهود را در مطلب دیگر (در همین وبلاگ) بیان می کنم.

آرش احمدی/anti-sahyoon.myblog.ir

نتیجه گیری

 • دیزرائیلی چند سال قبل از تشکیل اولین کنگره صهیونیستها مرده است.

 • با تصدی وزارت دارائی، نبض اقتصاد، و با رهبری مجلس، جریان سیاسی مملکت را در کنترل خویش داشته است.

 • در دولت دوم، یهودیان را برای اولین بار رسما در تاریخ انگلستان وارد پارلمان می کند.

 • با انتقال هند از شرکت هند شرقی به سلطه شاه و تاجگذاری ملکه ویکتوریا به عنوان امپراطور هند هم هند را در اختیار خود می گیرد و هم دربار سلطنتی بریتانیا را.

 • در دولت 80-1874 در زمینه سیاست خارجی، جنبه امپریالیستی حاد و تجاوزکارانه به خود می گیرد.

 • به ابتکار شخصی، سهام کانال سوئز را می خرد تا انگلستان در مصر و کانال سوئز، اختیار بی رقیب داشته باشد.

 • و یک نکته برای کسانی که شک دارند که یک یهودی دین خود را عوض کند; باید گفت تغییر دین در یهود گناه بحساب می آید و فرد مرتد می شود اما به گفته خود تلمود « کسانی که مرتد شوند، اجنبی و اعدامشان لازم است مگر آنکه برای خدعه به دیگران مرتد شده باشند».

منابع

 • کتاب جهان زیر سلطه صهیونیزم

 • دائره المعارف غلامحسین مصاحب، جلد اول ص 1023

 • زندگی دیزرائیلی از "آندره موروآ" سال 1341

 • ---- منتظر مطلب بعدی درباره این فرد در همین وبلاگ باشد/