10 آبان سال جاری – 12 اكتبر 2005- در لندن مراسمی به یادبود كشته شدن راشل كوری دختر 23 سالهه آمریكایی برگزار گردید.

راشل دو و نیم سال قبل در تاریخ 25 اسفند 81 (16 مارس 2003) در حمایت از یك خانه فلسطینی در زیر بلدوزر نظامی اسرائیلی جان خود را از دست داد و اكنون سازمان یهودیان برای صلح (Jewish for ivstice) بدلیل مخالفت صهیونیستهای آمریكایی مراسم یادبود او را نه در زادگاهش، كه در لندن آنهم با حضور نوام چامسكی- نویسنده و منتقد مشهور آمریكایی و كلر شورت- وزیر سابق توسعه انگلستان كه در اعتراض به حمله به عراق استعفا داد – برگزار نمود و مهمترین برنامه این مراسم نیز برگزاری كنسرت آسمانها اشك می ریزند بود.

اما در 16 مارس 2003 چه اتفاقی افتاد؟تصویر آرشیوی است!

راشل كوری دختر 23 ساله آمریكایی دانشجوی دانشگاه اور گرین و عضو جنبش همبستگی بین الملی به همران چند عضو این جنبش به فلسطین اشغالی می رود و در رفع مشاهده می كند كه اسرائیلی ها بی رحمانه خانه های مردم فلسطینی را تخریب می كنند وی تصمیم می گیرد به حمایت از فلسطینی های مظلوم برخیزد. بنابر این در مسیر بلدوزر ارتش صهیونیستی به روی تپه خاكی می نشیند اما راننده بلدوزر در برابر چشمهای مبهوت و نگران دوستانش به حركت خود ادامه می دهد و بیل مكانیكی را به سینه راشل می كوبد و باز هم به حركت خود ادامه داده و پیكر وی را همراه با خاكها به جلو می برد به گونه ای كه جنازه راشل 100 متر جلو تر پیدا می شود. این حادثه كه تعرض مستقیم به یك شهروند آمریكایی بود نه تنها عكس العملی را در دولت اسرائیل و حامی وی آمریكا بر نمی انگیزد بلكه آنها این قتل عمدی را تصادفی و به دلیل ندیدن راننده و حتی تمایل به خودكشی راشل تفسیر می كنند.

كاترین بنسینگ مسئول نروژی كمك به مردم غزه می گوید؛ این حادثه پوشش خبری ضعیفی داشت و اسرائیلی ها اظهار داشتند راشل خودكشی كرده است. دكتر یحیی بركات كه فیلمی با نام « راشل كوری،‌ وجدان آمریكا » تهیه كرده می گوید؛ « شواهد مشخص می كند كه راننده بلدوزر راشل را دیده و بعد از له كردن وی لبخند هم زده و حتی از بلدوزر پیاده نشده است. »

منبع: نشریه طراوت

برای راشل پیغام بگذارید: