گفت‌وگو با مارك وبر
نژادپرستی یهودی و حاكمیت آن بر كشورهای غربی به خصوص آمریكا باعث شده است كه قوانین نیز در حمایت از یهودیان و مقابله با مخالفین آنان‏ تنظیم شود. پروفسور «زاندل» محقق برجسته تاریخ آمریكا و آلمان كه تابعیت آلمانی - آمریكایی دارد از جمله كسانی است كه صرفاً به علت تحقیقات روشنگرانه‏اش (كه دروغ‌های یهودیان را برملا می‏ساخت) به زندان افتاده است. متن حاضر مصاحبه‏ای با یكی از یاران و محققان همراه او در مورد سرنوشت زاندل است.

l‌ مسائل متعددی وجود دارد كه مایلم درباره آن‏ با شما گفت‌وگویی داشته باشم. دربارة سخنرانی و نشست‌های اخیر شما در نیویورك، اعتراض‏های آتی‌تان علیه نژادپرستی یهودی و... . در آغاز اجازه بدهید دیدگاه شما را درباره آخرین تحولات در مورد مسئله «ارنست زاندل» جویا شویم: هنرمند و نویسنده آمریكایی - آلمانی كه چندین دهه به خاطر نظراتش در مورد تاریخ آلمان، نقش یهود و تاریخ جنگ جهانی دوم مورد آزار و اذیت قرار گرفت.
¡ درست است. او دو سال بود كه به عنوان «تهدیدی برای امنیت ملی» در حبس انفرادی به سر می‌برد، اما همان گونه كه مهم‏ترین روزنامه كانادا اعلام كرد، این تنها یك بهانه بود. پس از این كه او «تهدیدی برای امنیت ملی» شناخته شد، به آلمان تبعید شد و تاكنون نیز تحت توقیف برای بازجویی قرار دارد.
«توقیف برای بازجویی» رویه‏ای معمول در آلمان است كه به جای زندان از آن استفاده می‏شود و شرایط آن نسبت به زندان‏های كانادا بهتر است. چند روز پیش، او بالاخره متهم شد. من مدتی از وقت خود را صرف به دست آوردن مدارك مربوط به اتهامات او نمودم. تنها چیزی كه به من گفته شد این بود كه اتهام او ماده 130 قانون جزایی آلمان است كه انكار یهودسوزی در جنگ جهانی دوم را به عنوان «تهییج افكار عمومی» جرم می‏شمارد.

l‌ معنی تهییج افكار عمومی چیست؟ آیا منظور هیجان‏زده كردن مردم با فاش ساختن این حقیقت است كه برخی از داستان‏ها در مورد «یهودی‌سوزی» حقیقت ندارد؟

¡ حتی گفتن واقعیات یهودی‌سوزی نیز كه با نسخه رسمی آن در تعارض باشد «تهییج» محسوب می‏شود. من نمی‏دانم روی این نكته تأكید كنم كه این كار زیر پا گذاشتن مفتضحانه اصل «آزادی بیان» است كه جهان غرب، ایالات متحده و حتی آلمان ادعا دارند كه آن را رعایت می‏كنند. داستان یهودسوزی تنها فصل از تاریخ رسمی است كه انكار آن جرم محسوب می‏شود.
ارنست زاندل به خاطر مبارزات قانونی گسترده‏ای كه در دهه 1980 در كانادا صورت داد، یك چهره شناخته شده بین‏المللی است. در حقیقت، او در سال‏های اخیر - قبل از دستگیری - در سكوت و آرامش در آمریكا زندگی می‏كرد و دست از مبارزات خود در كانادا برداشته بود، اما او برخلاف میل باطنی خویش، یك بار دیگر در معرض توجهات بین‏المللی قرار گرفت.

l‌ «لن رادنر»، سخنگوی یهودی كنگره كانادا گفت كه او از این كه دادستانان آلمانی ارنست زاندل را متهم نموده‏ و در تلاشند تا داستان موفقی را برای بی‏اعتبار ساختن كامل ارنست زاندل صورت دهند، بسیار خشنود است.
¡ بسیار خوب؛ این نكته‏ای است كه من بارها و بارها به آن اشاره كرده‏ام. من فكر می‏كنم، اگر دسیسه‌های سازمان‏های كانادایی، آمریكایی و جهانی یهودی كه سال‏ها برای خفه كردن زاندل به شدت تلاش كردند، نبود، او هرگز به آلمان مسترد نمی‏شد و هرگز در شرایطی كه هم‏اكنون قرار دارد، قرار نمی‏گرفت. من قبل از جلسات «دیوان محاكمات (به اصطلاح) حقوق بشر» در تورنتو نیز به این حقیقت اذعان داشتم. بسیار متأسفم كه من در آن دادگاه به همراه «پل فرم» در حالی به نفع ارنست زاندل شهادت دادم كه در مقابل ما ارتشی كوچك از وكلا، به نمایندگی از سازمان یهود سعی در خفه كردن و تنبیه ارنست زاندل داشتند.
جالب این كه آنها به خاطر اظهاراتی كه در سایت زاندل (Zundelsite.org) مطرح شده بود، علیه زاندل اقامه دعوی كردند، در حالی كه این نشریه هنگام انتشار به صورت مكتوب در كانادا، قانونی بود. این مسئله قضیه را مضحك‌تر می‏كند اما این سازمان‏ها، در این مورد خاص، هیچ اشتیاقی به عدالت و انصاف نداشتند. مشخص است كه انگیزه آنها از این كار، عزمی راسخ برای تنبیه و گوشمالی ارنست زاندل بوده است؛ كسی كه جرأت نمود سال‏ها علیه قدرت یهود سخن بگوید. متأسفانه بیشتر افراد ترسیده‏اند. این كه ارنست زاندل هم اكنون در زندان است، حقیقتی رعب‏آور است. بیشتر مردم نمی‏خواهند به سرنوشت ارنست زاندل دچار شوند و حق هم دارند، و این مطلب، اذعان مجددی به خارق‏العاده بودن این مرد است.

l‌ بله، كمتر كسی از ما جرأت قدم گذاشتن در این راه و ایستادگی در آن را دارد. از طریق سایت «آی، اچ، آر» (IHR) مطلع شدیم كه شما تجمعات و اعتراضاتی در مقابل «مركز سیمون وایزنتال» (Simon Wiesental Center) واقع در نیویورك تشكیل داده‌اید با وجود این همه سازمان‏های یهودی مختلف در این كشور و در جاهای دیگر جهان، چرا شما مشخصاً علیه این سازمان اعتراض می‏كنید؟

¡ یك دلیل عینی آن این است كه شعب اصلی سازمان‌های بین‏المللی، در نزدیكی آن یعنی در لس‏آنجلس واقعند؛ دلیل دیگر این است كه این سازمان نیز به اندازه گروه‏هایی همچون «اتحادیه مبارزه با افترا» در ترجیح و ترفیع منافع صهیونیسم یهودی بر منافع آمریكا و سایر كشورها مجرم و خطرناك است؛ اما تا به حال به اندازه آنها مورد اعتراض قرار نگرفته است.

l‌ اگر ممكن است، یك معرفی اجمالی از مركز وایزنتال برای ما ارائه دهید. پشت این تشكیلات كیست؟ چگونه شروع به كار كرد و چه اهداف و سیاست‏هایی دارد؟

¡ این مركز در دهه 1970 پایه‏گذاری شد و ریاست آن بر عهده خاخام «ماروین هایر» است كه خود را «دین» (dean) [به معنی رئیس كلیسا یا دانشكده] خطاب می‏كند. او هیچ اعتبارنامه آموزشی یا غیر آن را برای این عنوانی كه به خود داده ندارد. او تنها یك خاخام است نه بیشتر، با این وجود این مركز بسیار بانفوذ و صاحب قدرت است. این مركز ادعا می‏كند كه دارای 300000 عضو و 25 میلیون دلار درآمد سالیانه است. یكی از فضاحت‏بارترین نكات در مورد این درآمد این است كه سالیانه 10 میلیون دلار آن از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می‏گردد. این درآمد، صرف پیشبرد اهداف این مراكز و سایر سازمان‏های صهیونیست یهودی می‏شود.

l‌ به نظر می‏رسد كه آنها دوستانی در رده‏های بالا دارند.

¡ مجله «لس آنجلس» یك بار مطالب روشنگرانه‏ای در مورد «هایر» به چاپ رسانید. این مجله در مورد او نوشت:
او مجموعه‏ای بی‏سابقه از قانون‏گذاران، سناتورها، اعضای شورای شهر و حتی هالیوود را گردهم آورده است.
او تنها خاخامی است كه برای یك فیلم، جایزه آكادمی دریافت كرد. آنان از حمایت فرماندار كالیفرنیا، «آرنولد شوارتزینگر» و نیز رئیس‏جمهور سابق، رونالد ریگان برخوردارند. رئیس‏جمهور سابق ایالات متحده، به همراه فرمانداران ایالات مختلف و بسیاری از سناتورها، اسم خود را در زمره حامیان مركز وایزنتال آورده‏اند.

l‌ آنان چهره یك سازمان بشردوستانه را به خود می‏گیرند اما فعالیتشان اندكی بیش از این است. این طور نیست؟

¡ خیلی بیش از این‏ها است. هدف واقعی مركز وایزنتال پیشبرد منافع صهیونیسم یهودی است. هر كسی كه یك نظر به وب سایت و نشریه آنان بیندازد، به آسانی خواهد فهمید كه بیشتر تلاش آنان صرف پیشبرد منافع اسراییل و یهود می‏شود.

l‌ آنان از آنچه كه «دیوار آپارتاید» یا «حائل امنیتی» خوانده می‏شود، حمایت می‏كنند. این طور نیست؟

¡ بله، این واقعاً یك چیز مضحك است. این یك حصار عظیم است كه در زمین‏های فلسطین اشغالی ساخته شده و در برخی جاها بلندی آن سه برابر «دیوار برلین» است. غیرقانونی بودن آن توسط دادگاه بین‏المللی اعلام شده و سازمان ملل آن را محكوم كرده است؛ اما با این وجود، وایزنتال سنتر از آن حمایت می‏كند.

l‌ گفته می‏شود كه وایزنتال سنتر در تعلیم و تربیت كودكان مدرسه‏ای معمولی نیز دستی دارد و سعی در تحمیل دیدگاه‏های تاریخی و برنامه‏های یهودی محور خود به ذهن بی‏دفاع آنان می‏نماید.

¡ درست است. هر روز اتوبوس‏هایی پر از كودكان مدرسه‏ای به وایزنتال سنتر آورده می‏شوند. یكی از دلایل من برای تصمیم به اعتراض علیه این مركز، مشاهده معلمی بود كه از دیدن شاگردانش كه با وجود تحصیل در یك مدرسه خصوصی كاتولیك، به وایزنتال سنتر آورده می‏شدند، ناخرسند بود. او خیلی از چیزها را كه بیشتر افراد در مورد سیاست‏های كلی این مركز می‏دانند، نمی‏دانست اما به خاطر اتهام‏زنی‏های خاخام هایر و مركزش به «پایوس دوازدهم» - پاپ اعظم در زمان جنگ جهانی دوم - و سایر رهبران كاتولیك در زمان جنگ ناراحت بود. به هر حال این معلم، اعتراضی در مدرسه خود ترتیب داد تا والدین را از همكاری با وایزنتال سنتر منصرف كند، اما این مركز به ترغیب والدین برای فرستادن كودكانشان به آنجا ادامه می‏دهد و تقریباً به عنوان شاخه‏ای از حكومت ایالتی كالیفرنیا عمل می‏كند.

l‌ آنان روابط نزدیكی نیز با آرنولد شوارتزینگر (فرماندار ایالت كالیفرنیا) دارند. این طور نیست؟

¡ بله، گفته می‏شود پس از كشف این موضوع كه پدر شوارتزینگر در زمان جنگ جهانی دوم از اعضای «حزب سوسیالیست ملی» بوده است، نیم میلیون دلار یا بیشتر به این مركز پرداخته است تا برگه تضمین سلامت خود را از آنان دریافت كند. چند سال پیش، مجلس ایالتی، كمكی معادل پنج میلیون دلار به این مركز انجام داد و آن را چنین توجیه كرد:
خب، این مركز پذیرای این همه كودك دبستانی است.
یكی از معلمین در این مورد گفت كه ممكن است، هر روز هزاران بچه مدرسه‏ای به رستوران‏های مك دونالد نیز بروند اما دولت ایالتی كمكی از بابت ناهار كودكان به مك دونالد نمی‏كند.
در حالی كه معلمین از والدین می‏خواهند كه برای مدارس كاغذ و قلم تهیه كنند و یك كمبود واقعی در بودجه آموزشی ایالت وجود دارد، دادن چنین پول‏هایی به وایزنتال سنتر واقعاً ظالمانه است.
مثالی دیگر از قدرت وایزنتال سنتر، رجزخوانی و خودستایی شهردار كنونی لس‏آنجلس، «آنتونیو ویلارگوسا» است كه بنا به گفته خودش، در زمان حضورش در كنگره ایالتی، توانسته است نقشی اساسی در گرفتن 18 میلیون دلار بودجه برای وایزنتال سنتر ایفا كند. این مركز به قدری قدرتمند و صاحب نفوذ است كه هر سیاست‏مداری برای داشتن نقش مؤثر در سیاست كالیفرنیا، باید وفاداری خود را به آنجا اثبات كند و از آنان برای خود تصدیق بگیرد.

l‌ اگر این كار را نكند، چه اتفاقی پیش می‏آید؟

¡ در این صورت تمام نیروها علیه او تغییر موضع خواهند داد. آنچه نه تنها در كالیفرنیا بلكه در واشنگتن نیز رخ می‏دهد، چنین است وایزنتال سنتر و سایر سازمان‏های مشابه به كاندیداها فشار می‏آورند تا موضع خود را پیرامون مسائل حائز اهمیت برای یهودیان آمریكا اعلام كنند و اگر آنان پاسخ‏های خوشایندی به این سازمان‏ها ندهند، تنبیه می‏شوند. از مخالفان آنان حمایت می‏شود و یا حداقل باید مطمئن بود كه بودجه‏شان برای مبارزات انتخاباتی به زودی ته خواهد كشید.

l‌ و این فشارها از سوی 2/5 درصد از جمعیت آمریكا است.

¡ درست است، یعنی این كه یهودیان از هر گروه مذهبی و دینی دیگری در آمریكا قدرتمندتر و بانفوذترند و اوضاع سیاسی كشور را در قبضه دارند. وایزنتال سنتر نقش بسیار مهمی در فساد سیستم سیاسی ما ایفا می‏كند.

منبع: موعود