"سبحان الذی اسری بعبده لیلا من المسجد الحرام الی المسجد الاقصی الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا انه هو السمیع البصیر" (سوره اسرا ـ آیه 1) 

 ما در جنبش مقاومت اسلامی "حماس" در تهران، اقدام جنایتکارانه اخیر رژیم اشغالگر قدس در تخریب دو اتاق واقع در پایین دیوار غربی مسجدالاقصی که جزئی از منطقه براق به شمار می رود و باعث آسیب دیدن پایه های مسجد براق شده است ـ به شکلی که بستر را برای تخریب مسجد در آینده فراهم می سازد ـ را بسیار خطرناک و تهدیدآفرین می دانیم. همچنانکه معتقدیم اقدام اشغالگران قدس در تخریب پل چوبی موسوم به "المغاربه" که یکی از مسیرهای منتهی به مسجدالاقصی به شمار می رود و جزئی از مسجد نیز هست، در راستای برنامه های اشغالگران قدس برای ساخت یک معبد یهودی در داخل مسجد به شمار می رود. 

* گسیل بولدوزرها در مسیر دروازه غربی و حفاری در این بخش به هیچ وجه رابطه ای با توجیهات رژیم صهیونیستی که از جستجوی آثار باستانی و اظهارات دروغینی از این دست ندارد و در واقع اهانت به مقدسات مسلمانان، تغییر بافت مسجدالاقصی و مقدمه ای برای یهودی سازی و تخریب مسجد و همچنین بنای معبد کذایی شان بر روی ویرانه های این مسجد است.

 * اشغالگران صهیونیست برای تخریب مسجدالاقصی سناریوهای متفاوتی دارند که از جمله آنها می توان به حفاری در زیر مسجد، به آتش کشیدن و قرار دادن مواد منفجره در اماکن مختلف این مکان مقدس، ایجاد یک معبد در پایین مسجد و ایجاد تونل در بخش زیرین مسجد، یهودی سازی شهر قدس و تخلیه این شهر از وجود صاحبان و ساکنان اصلی آن یاد کرد.

 ای امت اسلام!

ای ملت مسلمان و عزیز ایران!

در این راستا می خواهیم بر چند نکته تاکید کنیم:

 1ـ مسجدالاقصی جزئی از باور ما است و هر گونه کوتاهی در دفاع از این مسجد مقدس، کوتاهی در عقیده و باورهای دینی است. مسجدالاقصی تنها به فلسطینیان تعلق ندارد ؛ بلکه آرمان جهان اسلام و متعلق به تمامی امت اسلام است.

 2ـ مسجدالاقصی با مساحت 14 هکتاری اش و با تمامی صحن و رواق هایش و با تمامی سطوح بالا و زیرینش به مسلمانان تعلق دارد و دیگران حتی در ذره ای از خاک آن سهم ندارد. ما تاکید می کنیم که هیچ گاه آن روز نخواهد آمد که حتی از یک وجب از خاک مسجدالاقصی چشم پوشیم.

3ـ این اقدام تجاوزکارانه دشمن صهیونیستی بی پاسخ نخواهد ماند و اشغالگران باید بهای این اقدام خود را بپردازند. ما با جان و خون خود از بیت المقدس دفاع می کنیم و دشمن صهیونیستی به خاطر این اقدام زشت که بامداد روز 17/11/1385 مرتکب شد، انگشت ندامت خواهد گزید. در گذشته شارون، آن جنایتکار صهیونیست با همراهی 3000 صهیونیست وارد مسجدالاقصی شد و نتیجه آن را که همان انتفاضه دوم بود، دید. اگر دشمن صهیونیستی بخواهد به تجاوزات خود تداوم بخشد، انتفاضه سوم نیز آغاز خواهد شد.

 4ـ از سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب می خواهیم تا به مسئولیتی که در قبال مسجدالاقصی دارند، عمل کرده و برای متوقف ساختن حملات وحشیانه و ددمنشانه صهیونیست ها به مسجدالاقصی وارد عمل شوند ؛ چرا که این حملات عواقب بد و خطرناکی به دنبال خواهد داشت. دیگر زمان عبارت های محکومیت آمیز گذشته است.

 5ـ ما از تمامی ملت های مسلمان و در راس آنها ملت مسلمان و عزیز ایران می خواهیم که برای حمایت از شهر قدس و مسجدالاقصی بپا خیزند و از تمامی ابزارها برای دفاع از این مسجد مقدس و مقابله با دسیسه های صهیونیستی برای تخریب آن استفاده کنند.

 6ـ به آحاد ملت فلسطین که به ندای الاقصی پاسخ گفتند و برای یاری شان شتافتند، درود می فرستیم.

 7ـ بر ضرورت حفظ وحدت و همبستگی ملی میان فلسطینیان تاکید و اعلام می کنیم که این وحدت باید سنگری برای مقابله با دسیسه هایی باشد که علیه ملت فلسطین، شهر قدس و مسجدالاقصی ترتیب داده شده است. از خداوند متعال نیز می خواهیم که شرکت کنندگان در نشست مکه را در راه تشکیل دولت وحدت ملی موفق گرداند.

 بی هیچ تردیدی وعده خداوند به بندگان راستگو و مبارزش تحقق می یابد. نابودی رژیم صهیونیستی یک حقیقت قرآنی است.

همه دست به دست هم دهیم و به یاری مسجدالاقصی، اهالی بیت المقدس بشتابیم.

 و الله و لله الحمد

سرانجام جهاد، پیروزی یا شهادت است.

 

دکتر ابواسامه عبدالمعطی
نماینده جنبش مقاومت اسلامی "حماس"
تهران ـ 17/11/1385