جان کری

جان کریجان فوربس کری متولد ۱۱ دسامبر ۱۹۴۳، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در مجلس سنای امریکا است. در تاریخ ۲۹ ژوییه ۲۰۰۴ او رسمآ به عنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ معرفی شد.

پیشینهٔ حضور در سنا

وی در سال ۱۹۸۴ در انتخابات مجلس سنا شرکت کرد و توانست به جای سناتور بازنشته پل سونگاس به نمایندگی ایالت ماساچوست وارد سنا شود. وی در طول ۲۰ سال حضور در سنا ۳ بار در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۶ و ۲۰۰۲ از نو از سوی مردم ماساچوست برگزیده شده است.

 ستاد انتخاباتی سال ۲۰۰۴

سناتور کری در فوریه ۲۰۰۳ با ثبت نام در کمیسیون انتخابات امریکا فعالیت ستاد انتخاباتی خود را آغاز و اجازه دریافت کمک‌های مالی پیدا کرد.

 در فوریه ۲۰۰۴ با آغاز انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برخلاف انتظار همگان با برنده شدن در ۴۶ مرحله از ۵۰ مرحله با اکثریت قاطع به عنوان نامزد حزب دموکرات برگزیده شد.

 در ژوییه ۲۰۰۴ نیز با انتخاب سناتور جان ادواردز رقیب سابق انتخاباتی اش، به عنوان نامزد پست معاونت رییس جمهور، فصل تازه‌ای از فعالیت‌های انتخاباتی اش را گشود.

منبع ویکی‌مدیا

منبع روزنامه اعتماد ملی / یکشنبه 26 آذر 1385 شماره 256 / مطلبی با نام « در آرزوی سفر به ایران »

... کری متولد سال 1934 در شهر «دنور» مرکز ایالت کلرادو است. پدرش یک آلمانی - چک یهودی الاصل بود که پیش از اینکه به امریکا مهاجرت کند به مذهب کاتولیک گروید*. کری در سال 1995 در ازدواج دوم خود با ویویرا هانیز، بیوه همکار خود ازدواج کرد پس از ازدواج دوم خود به یکی از ثروتمندترین سناتورهای مجلس سنای آمریکا تبدیل شد. ثروت همسر دوم کری بیش از 500 میلیون دلار است. کری از دانشگاه معروف «ییل» فارغ التحصیل شد. در سال 1966 تا 1969 همزمان با جنگ ویتنام به ارتش امریکا ملحق شد و چند نشان شجاعت نیز دریافت کرد. اما پس از جنگ به سیاست روی آورد و به عنوان مدافع منافع سربازان و سخنگوی فریاد اعتراض آنان نسبت به ادامه جنگ ویتنام به فعالیت پرداخت. در سال 1976 از دانشگاه بوستون در رشته حقوق فارغ التحصیل شد. در سال 1982 به عنوان فرماندار ایالت ماساچوست وارد مجلس سنا شد و همچنان در این کرسی نشسته است. کری از دوستان صدیق خانواده کندی در ایالت ماساچوست است و در چند کمیسیون داخلی کنگره، از جمله کمیسیون روابط خارجی، اطلاعات، بازرگانی، علوم و حمل و نقل، امور بانکها، مسکن و امور شهری عضو است. وی با توجه به تجربه 20 ساله حضور در کنگره آمریکا، دارای تجربه سیاسی و حقوقی بسیار بالایی است. به لحاظ سیاسی هم کری وابسته به جریان لیبرال چپ در حزب دموکرات است.

* هیچ یهودی حق تغییر دین خود را ندارد مگر آنکه حیله و نیرنگی و یا منفعتی در این کار باشد. و چه منفعتی بیشتر از به دست گرفتن حکومت آمریکا!

تصویری از برادر جان کری

دیگر شیاطین

بنیامین دیزرائیلی

بیل گیتس

راپرت مرداک